Отже, кілька постів тому я став безробітним. Я б точно не шукав роботу місяці три, якби не війна, горизонт планування під час якої став коротшим ніж в метелика. Адже завтра можна отримати офер від держави, де дають одяг, безкоштовно харчують, а за хорошу роботу навіть дають відзнаки. Один недолік - повернення додому не гарантують. Тому - потрібна подушка.
Я не шукав роботу сімнадцять років. Це не жарт. В 2005
році я шукав роботу єдиний раз у житті - приїхав у Львів вранці, обійшов
за один день три фірми, і на момент завантаження у потяг мав три
пристойні офери. Процес тоді виглядав максимально просто - домовився на час, прийшов, поговорив від 30хв до години, в кінці тобі сказали чи
беруть тебе і скільки твоя зп. Непотрібно було навіть знати мову, на якій ти збирався писати код :) Тепер - все інакше. Всі стали матьорі,
обросли процесами, і тепер технічне інтервью в аутсорсі - це лише етап
між ейчер-інтервью і знайомством з кастомером, а офер - це ще одне окреме інтервью.
Окремий момент - ремоут. Пандемія і війна довели до того, що тепер для отримання роботи не потрібно фізично бачитись з роботодавцем навіть в момент знайомства і підписання офера. Все відбувається ремоутлі, і навіть техніку тобі привозить кур'єр. Куди цей світ котиться...
Початок
Почав я з того, що оновив Лінкедін, створив резюме білдером Zety, і створив профіль на Джині. А, нє. Почав я все ж з того, що сказав домашнім, що я тепер безробітний, і скоро всі ми будемо смоктати ..й в Шаріка :)
|
А таку відзнаку від Джина я отримав згодом.
|
Жодного уявлення про стан ринку я на той момент не мав, тому просто поставив бажану зп на рівні попередньої, і став чекати. Перше що сталось дивного - мовчала Логіка. Та й інші великі кораблі також мовчали. Раніше варто було лише натякнути на те, що ти вільний або готуєшся таким стати, і міг подзвонити особисто Богдан з пропозицією, від якої неможливо відмовитись. Тепер від Богдана - хіба лайк в Лінкедіні, а від корабельних рекрутерів замість масового бажання "запізнатись" - поодинокі непевні пропозиції. Вакансій або немає або одиниці навіть в гігантів типу СС, де завжди брали всіх, аби ти міг зв'язати дві слові.
Причиною цьому - війна. Аутсорс/аутстафф ринок повністю залежить від заходу нових проектів з-за кордону, що в війну ризиковано. Тому кількість проектів і вакансій радикально скоротилась, а те що є - часто якесь нецікаве старе г..но мамута. Та й на нього потрібно пройти щонайменше 4, а частіше, 5 інтервью. Починається все з ейчерів і рекрутерів. Але бувають виключення :)
"Женя 9%"
Деякі компанії мають нестандартні політики. Наприклад, одна вимагала тестове завдання, що кандидати зазвичай ненавидять і одразу реджектять, але я навпаки зробив його залюбки. Інша компанія прислала мені лінк на TestGorilla, де потрібно було пройти англійську і кодинг. Я подумав, що раз це перший етап, то там щось геть елементарне, і клікнув на цей лінк десь між велосипедом і сном, там де мозок годиться хіба на перегляд блогерів чат-рулетки. В результаті я здав англійську на 9% зі 100 (хоча кодінг здав на 100%), за що отримав від домашніх погоняло "Женя 9%".
Рекрутери
Все починається, продовжується, і закінчується з ними. Ці прекрасні феї рекрутингу і Богині роботи, мітингів, і календарів - залишили в моїй душі глибокий слід з найкращих спогадів. Вони здебільшого терплячі, пунктуальні, і професійні. Крім рекрутерів деяких великих галер, де все було максимально бездушно і прісно.
Отже, перший етап - інтервью з рекрутером. Як активний учасник процесу найму в минулому, я зажди думав, що задача інтервью з рекрутером і ейчером - виявити повних неадекватів, а решту пропустити далі на технічне інтервью. І зазвичай воно далі так і є - найбільш приємним процесом з усіх трьох тижнів пошуків було таки знайомство і спілкування з великою кількістю гарних і розумних дівчат, з якими можна не лише послухати про вакансію і здати англійську, але й потріщати за життя. Такі інтервью можна було скедулити навіть пообіді з горнятком кохве - мій о%уєнний природній магнетизм (хехе) робив свою справу, дівчата масово любили мене, і благословляли на продовження процесу.
Але були і виключення. Точніше, було - коли ейчера невеликої продуктової компанії не на жарт висадив той факт, що я не можу як солдат відрапортувати ким я хочу бути і що робити. Та так, що вона призначила ще одне інтервью, щоб дати мені другий шанс! Після півгодинних розмов з цією дівчиною я виходив як після двох технічних співбесід - з квадратовою головою і заниженою самооцінкою. Вона методично вбивала в мою нещасну голову цвяхи, заганяючи мене в кут, де я можу зробити єдиний правильний вибір. Прямо видно було як вона страждає, намагаючись розрулити внутрішній конфлікт. Під кінець вона аж не витримала спілкування зі мною, і прихворіла, а я потрапив в цепкі лапки її колеги, яка раптом сказала що я о%уєнний пацан, і такого як я вони не можуть знайти вже довго. Забігаючи наперед, від цієї компанії я в майбутньому отримав хороший офер. Загалом, рекрутерки і ейчерки - тру бусінки - найприємніша частина процесу, краще за них хіба момент оферу :) Крім рекрутерок двох великих галер на Г, Е, та І, які навіть не снізошлі, а просто заскедулили по чату інтервью з технарями. Вони - не бусінки. Ну і Бозя з ними :)
Технарі
Не зважаючи на те, що я сам тривалий час був технічним інтервьювером, перші інтервью показали, що до них потрібно серйозно готуватись.
|
З цим інтервью була якась дивна історія - на мої відчуття я пройшов його досить добре, можливо переплутали аналізи :)
|
Питають здебільшого +- однакові речі, тому після 4-5 технічних інтервью почуваєшся як людина, що регулярно розгадує кросворди, питання в яких постійно повторюються. Доречі, мій рекорд - три (!) технічні інтервью в один день. Трапляються небанальні цікаві інтервью, де ведучі не просто проходяться по якійсь матриці, ставлячи галочки, а намагаються тебе завалити і примушують думати. Фідбеки всі різні - може в один день бути два діаметрально протилежні фідбеки - від "повний ідіот" до "офігенний чувак". Одним словом, повністю суб'єктивний процес, результат якого залежить від того з якої ноги встав і як покакав вранці твій "опонент".
На всіх інтервью був лайв кодінг. Я все життя боявся цього, і вважав себе до цього абсолютно непридатним, тому зі здивуванням відзначив, що можу робити це на інтервью, причому досить успішно. Ми писали декоратори, генератори, і ітератори, переставляли букви, переводили римські числа в десяткові, шукали найдовші слова у фразах і найдовші збіги в словах, знаходили паліндроми, і таке інше. І я не пригадую жодного випадку коли підняв би руки вгору. Practice makes perfect - це тренується, причому доволі швидко.
Кастомер
Якщо це аутсорсингова компанія, у разі успішного локального технічного інтервью, потрібно пройти інтервью з кастомером. Бідні рекрутери рвуть собі попи, намагаючись домовитись з кастомерами і кандидатами про тайм-слоти, і це повільний і непевний процес. В моєму випадку я добрався до інтервью з кастомером лише один раз, і то раз неповний, скоріше просто познайомився. Всі решта узгоджували час так довго, що я за цей час встиг прийняти офер від іншої компанії. Загалом, вакансій від аутсорсингових компаній небагато, рекрутинг доволі мертвий, причому не лише з моїх вражень, але й зі слів багатьох рекрутерів, з якими довелось поспілкуватись.
Стан ринку - проекти
Якщо коротко, то це грусть і пічалька. Можливо я надто пізнав дзен, але в мене склалось враження, що стартапи - це як фільми на нетфлікс. Абсолютна більшість з них - це просто непотріб, єдине призначення якого - каналізувати зайві бабки інвесторів з крильцями (т.з. "ангелів"). Вони часто схожі між собою, мають якісь дикі ідеї, і знаходяться в якихось мутних галузях типу бітка, онлайн-шпильок, чи реклами. Платять там часто непогано, але для себе я зробив вибір - я не буду витрачати своє життя на розробку продуктів, в майбутнє яких я не вірю, і сенсу в яких я не бачу. Я достатньо попрацював на таких проектах, і більше не хочу. В моєму житті навіть був епізод, коли я два роки був лідом на проекті, і навіть толком не розумів що цей продукт власне робить :) Я також не буду гвинтиком в якомусь великому аутсорс-ентерпрайзі, де люди просто перетягують тікети з колонки в колонку, навіть не замислюючись що і для чого вони роблять. Це мене завжди бісило, і тепер я можу дозволити собі обирати.
На щастя, на українському ринку тепер досить багато продуктових компаній, правильного для мене розміру. Це також було сюрпризом - це і надалі невеликий % яхт в морі галер, але вони є і їх все більше.
Альтернатива Djinni і зарубіжні сайти
На пораду товарища я спробував шукати роботу на сайті, де тусують стартапери, і зрозумів, що культура хайрінгу в нас в порівнянні з ними - просто фантастика. Якщо в нас я знайшов роботу, не подавшись на жодну вакансію, то на сайті стартаперів я подався на десятки вакансій, не отримавши жодної не те що пропозиції, а навіть просто відповіді. Я спочатку думав що то мій невдалий досвід, але товариш, що працював на гуглі (чи Амазоні, не пригадую) мав точно такий досвід - одна відповідь на сотні подач. Я щиро співчуваю зарубіжним колегам, якщо такий процес пошуку роботи в них є нормою...
Фінал
Йшов час, я пройшов десятки інтервью, і знаходився на різних етапах в різних компаніях. Я вже почав забувати, на якому етапі з ким ми знаходимось, але одного четверга до мене з інтервалом в кілька годин прилетіло одразу два офери, та ще від двох компаній, які мені найбільше подобались. Офери також були майже однакові, тому було нелегко!
|
Всі рекрутерки робили все можливе, але деякі робили більше ніж все :) Тому одним з найбільших челенджів було обійти в кінці всіх дівчат, і сказати кожній, що я більше не вільний козак...
|
Висновок
Після всіх цих пригод, я можу сказати, що несподівана втрата роботи - це одна з найкращих подій, що стались зі мною останнім часом. По-перше, я реально оцінив свої сили, вперше за п'ятнадцять років. По-друге, я багато чому навчився, та й далі вчусь. По-третє, я познайомився і поспілкувався з шаленою кількістю людей. Підвищив самооцінку. І зрештою, знайшов нову роботу, яка обіцяє бути цікавою і перспективною...
No comments:
Post a Comment